HAKKIMDA

ÖZGEÇMİŞ

Prof. Dr. Ayşe Nur Sır Dündar, 1969 yılında Kütahya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimlerini Kütahya’da tamamladı. 1998’de Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Kütahya Milli Egemenlik İlköğretim Okulu’na Türkçe öğretmeni olarak atandı. 2000 yılında Kütahya Abdurrahman Paşa İlköğretim Okulu’nda Türkçe öğretmeni, 2003 yılında Kütahya Ticaret Meslek Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni, 2007 yılında Kütahya Atatürk Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak görevini idame ettirdi.

Yüksek lisansını 2001’de Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili Bölümü’nde, doktorasını 2007 Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırma Merkezi'nde tamamladı. 2007 yılında Uşak Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Aynı Üniversite'de 2008-2011 yılları arasında Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı olarak hizmet verdi. 2012’de Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili Bölümü’ne geçiş yaptı. 2015-2018 yılları arasında Dumlupınar Üniversitesi TÖMER’de müdür yardımcılığı görevini yürüttü. 2017 yılında Doçent, 2022 yılında Profesör unvanlarını aldı.

Hâlen Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Eski Anadolu Türkçesi, Osmanlı Türkçesi ve Kütahya ve yöresi ağızları üzerinde çalışmaktadır. Yayımlanmış 3 kitabı, 7 kitap bölümü, 20 makale ve 25 bildirisi bulunmaktadır. Marmara Üniversitesi ile Uşak Üniversitesi’nde tamamlanmış 2 BAP projesi vardır. Tamamlanmış 5 Yüksek Lisans tez danışmanlığı mevcuttur. Ayrıca dergi editörlüğü ve hakemlikleri de yapmaktadır.